VUK Kapsamında Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi eğitimine yoğun katılım

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Halil Kocacık Konferans Salonu'nda düzenlediği "VUK Kapsamında Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi"; konulu eğitimle dikkat çekti..

VUK Kapsamında Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi eğitimine yoğun katılım
VUK Kapsamında Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi eğitimine yoğun katılım
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yahya Arıkan'ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, TÜRMOB-SÜRGEM Eğitmeni Sayın Selda Altınışık'ın sunumuyla devam etti. Enflasyon düzeltmesinin işletmeler için önemine vurgu yapan Sakarya SMMM Odası Başkanı Erdinç Atalay, katılımcılara enflasyon düzeltmesinin mali tabloları etkileyen
ve vergileme üzerindeki olumsuzlukları gideren bir düzenleme olduğunu belirtti.

Başkan Erdinç Atalay konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi; “Enflasyon düzeltmesinde işletmeleri bekleyenler. Enflasyon düzeltmesi, mali tabloların uzun yıllar süren yüksek enflasyonun etkisinden arındırılması, böylece vergileme üzerindeki enflasyondan kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi ve mali tablonun ait olduğu tarihteki satın alma gücünü gerçek değerinde göstermesi açısından önemlidir. Uygulama ihtiyari olmayıp, şartların gerçekleşmiş olması halinde kapsama giren mükellefler tarafından zorunlu olarak yapılması gereken bir düzenlemedir.

Enflasyon düzeltmesi, kolektif, adî komandit, adî şirketler ve iş ortaklıkları dâhil kazançlarını bilanço esasına göre tespit eden gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri tarafından yapılacaktır. Yani bir işletmenin enflasyon düzeltmesi
yapması için iki şart öngörülmüştür: Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmak, bilanço esasına göre defter tutmak.
Enflasyon Düzeltmesi bir vergi planlamasıdır. 31/12/2023 tarihli mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulması sonucu oluşan düzeltme farkları geçmiş yıllar kâr/zararı hesabında gösterilecektir. Bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl kârı vergiye tabi tutulmayacak, geçmiş yıl zararı ise zarar olarak kabul edilmeyecektir. Ancak 2024 ve takip eden hesap dönemlerine ait vergi matrahı, düzeltilmiş bilançoya göre tespit edilecektir. 01.01.2024 tarihi itibariyle, bilançosunun öz kaynağı güçlü, parasal olmayan pasif toplamları, parasal olmayan aktif toplamlarından fazla olan işletmeler için zarar
etkisi yaratacağından daha az vergi ödemelerini sağlayacak, 01.01.2024 tarihi itibariyle, bilançosunun öz kaynağı düşük, parasal olmayan pasif toplamları, parasal olmayan aktif toplamlarından az olan işletmeler için kâr etkisi yaratacağından daha çok vergi ödemelerine neden olacaktır.

İlk enflasyon düzeltmesinin yapıldığı 2003 ve 2004 yıllarından bu yana ticari hayatını sürdüren şirketler uygulamaya çok yabancı değiller. Ancak 2004 yılında yapılan düzeltmenin sadece 1 yıl için uygulanması nedeniyle şirketler genellikle
ERP/muhasebe sistemlerinde enflasyon düzeltmesi ile ilgili bir uyarlama yapmayı tercih etmemişlerdi. Üzerinden neredeyse 20 yıl geçtiğinden o günleri hatırlayanlar olsa da bu konuda tecrübe sahibi kişi sayısının az olduğunu
söyleyebiliriz. Son dönemde Sakarya SMMM Odasında Enflasyon Düzeltmesi ile ilgili gerek mevzuat gerekse uygulama eğitimleri yapılmış olup meslek mensupları ve kullanmış oldukları programlar uygulamaya hazırdır.

Mali Müşavirler Ek Ücret Talep edecekler; Meslek mensuplarımız 2023 yılı mali tablolarını enflasyon düzeltmesine tabi
tutmak için yoğun bir mesai harcamaktadır. Mali Müşavirlerin müşterileri ile yapmış oldukları sözleşmeler defter tutma, beyanname verme ve SGK işlemlerini kapsamakta olup diğer iş ve işlemler için tarifedeki tutarları talep etmekteler.
Ciddi emek ve mesai gerektiren Enflasyon düzeltmesi işlemleri Mali Müşavirlik hizmet sözleşmesinde olmayan ek bir işlem olup Meslek Mensupları tarafından ayrıca ücretlendirilecektir.” dedi.

21 Mar 2024 - 10:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak LC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan LC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler LC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı LC Haber değil haberi geçen ajanstır.