Fuzul 2024'te iki katı büyüme hedefliyor

Fuzul Tasarruf Finansman AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal: "Aktif büyüklüğümüzü yüzde 100 artırdık. Böylelikle aktif büyüklüğümüz 5.4 milyar liraya yükseldi. Net karlılığımızı yüzde 37,33 artırırken öz kaynağımızı da ikiye katladık"

Fuzul Tasarruf Finansman AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, "Geçen yıl pazar payımızı önemli ölçüde artırmıştık, bunu 2024'te de devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamada Fuzul, büyüme stratejileri doğrultusunda 2024'te Türkiye'nin dört bir yanındaki şubelerine yenilerini eklemeyi planlıyor.

1992'den bu yana kişilerin kendi ödeme güçlerine göre bir araya gelerek kendi belirledikleri taksitlerle herhangi bir kredi ve faiz yüküne katlanmadan ev, araç ve çatılı iş yeri sahibi olması için finansman sağlayan Fuzul, 2023'ü güçlü bir biçimde tamamladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fuzul Tasarruf Finansman AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, hedeflerini tutturan, rekabette ön plana çıkan ve sektörde bulunduğu yeri sağlamlaştıran konumda bulunan bir şirket olduklarını belirtti.

Akbal, özellikle 2023'te bunu daha da perçinlediklerini aktararak, "Fuzul için 2023, tabiri caizse muazzam bir yıldı. Rekorlar kırdık, başarılarımızla gücümüze güç kattık. Öncelikle organizasyonel yapımızı ve işleyişimizi mükemmelleştirdik. Satış ve servis modelimizi değiştirerek çevik bir yapıya geçtik. Bugün geldiğimiz noktada BDDK denetimine tabi bir finans kuruluşu olarak uçtan uca çözüm üreten, portföy yönetim anlayışını kurum kültürü olarak benimseyen bir noktadayız. Hal böyle olunca müşteri memnuniyeti de beraberinde geliyor. Müşteri memnuniyetine odaklanma konusu zaten 2023'ün başında o seneye dair belirlediğimiz stratejilerden biriydi. Bunu da en iyi şekilde sağlamış olduk" ifadelerini kullandı.

"Öz kaynağımız 2 milyar liraya yaklaştı"

Eyüp Akbal, şirkete ilişkin paylaştığı sayısal veriler de "Aktif büyüklüğümüzü yüzde 100 artırdık. Böylelikle aktif büyüklüğümüz 5.4 milyar liraya yükseldi. Net karlılığımızı yüzde 37,33 artırırken öz kaynağımızı da ikiye katladık. Öz kaynağımız 2 milyar liraya yaklaştı. Diğer yandan aylık 1 milyarlık liralık ev ve araç teslimatı yaparak piyasaya da önemli bir likidite sağladık. Ayrıca bugün yeni kitleleri de portföyümüze dahil ettik ve farklı gelir grubundan kişileri de tasarruf finansman sektörüyle tanıştırmış olduk" açıklamalarında bulundu.
30 yılı aşkın süredir Türkiye ekonomisinin çarklarından biri olarak tasarruf finansman sisteminde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Akbal, bu süreçte birçok farklı ekonomik şartla karşılaşıp hepsine uyum sağlamayı başardıklarına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:
"Bu da demek oluyor ki hemen her koşula entegre olabilecek reflekslerimiz gelişmiş durumda. Dolayısıyla oluşabilecek her türlü ekonomik koşulda faaliyetlerimizi sürdürmeye, kişileri ev, araç ve çatılı iş yeri sahibi yapmaya devam edeceğiz. Diğer yandan herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki o da dijital dönüşüm çağındayız ve buna entegre olabilmek çok kıymetli. Şunu unutmamamız gerekiyor ki günümüzde artık büyük balık küçük balığı değil, hızlı balık yavaş balığı yer konumda.
Biz Fuzul olarak bunun her zaman farkındalığına sahiptik. Bu doğrultuda verdiğimiz kararlar, attığımız adımlar, gerçekleştirdiğimiz yatırımlar oldu. Fuzul, bugün geldiği noktada dijital manada kendi kendine yetebilen bir noktada yer alıyor. 2024 için dijital manada bir atılımın da startını verdiğimizi söyleyebilirim. Ayrıca tasarruf sahiplerine en iyi hizmeti sunabilmek ve müşteri memnuniyetini maksimum sağlayabilmek adına dijitalleşmeyi çok önemsiyoruz. Şu zamana kadar ciddi yatırımlar yaptık ve bunları artırarak sürdürmeye de kararlıyız."

Fuzul 2023'te yakaladıkları büyüme ivmesini, 2024'te de sürdürmeyi arzu ediyor

Akbal, 2024'e dair görüşlerini de paylaşarak 2023'te yakaladıkları büyüme ivmesini, 2024'te de sürdürmeyi arzu ettiklerini anlatarak, "Geçen yıl pazar payımızı önemli ölçüde artırmıştık, bunu 2024'te de devam ettireceğiz. İnanıyorum ki gelecek yıl bu zamanlar, 2023'e oranla 2024’te iki kat büyüme gerçekleştirdiğimizi konuşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Fuzul olarak hem şirketlerine, hem sektöre, hem de Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini dile getiren Akbal sözlerini şöyle tamamladı:

"Faaliyet gösterdiğimiz sektör, Türkiye'nin güçlü sürdürülebilir bir ekonomik yapı inşa edebilmesinde önemli sacayaklarından biri olan tasarrufu teşvik ediyor. Tüketim ekonomisinden verim ekonomisine geçişte önemli bir rol üstleniyor. Diğer yandan inşaattan otomotive, beyaz eşyadan mobilyaya kadar pek çok sektörü harekete geçirme noktasında da Türkiye ekonomisi için mühim bir noktada bulunuyor. Ayrıca istihdama da sunduğumuz katkı da yadsınamaz. 2024 için diyoruz ki alternatif dağıtım kanallarımızı çeşitlendirecek, dijital dönüşüm adımlarımızı hızlandıracak ve insan kaynağı yetkinliğimizi artırarak daha fazla kişiyi tasarruf finansman sistemiyle tanıştıracağız."

27 Mar 2024 - 13:43 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak LC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan LC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler LC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı LC Haber değil haberi geçen ajanstır.